Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

Zapraszamy do obejrzenia nowego murala

W końcu jest – długo oczekiwany mural historyczny został oficjalnie odsłonięty. Wszystko zaczęło się kilka lat temu, przy okazji podróży studyjnej do Brojc. Mieliśmy okazję zobaczyć tam mural historyczny, który stał się dla nas inspiracją do wykonania podobnego w Kołobrzegu. Nie było łatwo, trzeba było zdobyć fundusze, a przede wszystkim poszukać dobrych fachowców. W 2018 roku Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego złożyło wniosek do konkursu grantowego "Tu mieszkam, tu zmieniam" organizowanego przez Fundację Santander Bank Polska. Nasz pomysł spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem i zostaliśmy laureatami tegoż konkursu otrzymując 7 tysięcy złotych.

 

 

Pod koniec roku 2018 ogłosiliśmy konkurs na projekt i wykonanie murala, niestety ze zgłoszonych ofert nie wybraliśmy nikogo. Kilka miesięcy przestoju i udało nam się nawiązać kontakt z Panią Dagmarą Matusiak i Panem Arturem Wabikiem, którzy jak się okazało byli twórcami murala w Brojcach. Lepiej trafić nie mogliśmy – szybkie rozmowy, decyzja i powstał projekt. Nie było łatwo na zaledwie dziewięciu ściankach przedstawić historię naszego miasta. Nie zastosowaliśmy żadnego klucza, jedynie kilkaset zdjęć zrobionych w oddziałach Muzeum Oręża Polskiego pomogło nakreślić w jakim kierunku możemy pójść. Tak powstał projekt, na którym mamy między innymi rok 1000 i Biskupa Reiberna, średniowieczny Kołobrzeg z warzelniami soli, wojnę trzydziestoletnią i siedmioletnią , okres napoleoński i rok 1945. Jest również scenka przedstawiająca historię naszego uzdrowiska. Od strony placu muzealnego dodatkowo są logotypy: Fundacji Santander, Muzeum Oręża Polskiego, Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego i Grupy Poszukiwawczo – Eksploracyjnej Parsęta, czyli wszystkich, którzy przczynili się do powstania murala. Jest tam jeszcze zaznaczony Colberg (Kołobrzeg) na tle mapy Lubinusa.

Dziękujemy:

  • Dyrektorowi Muzeum Aleksandrowi Ostaszowi za zgodę na udostępnienie ściany pawilonu wystawienniczego;
  • Fundacji Santander Bank Polska za współfinansowanie projektu;
  • Pani Małgorzacie Swastek-Poradowskiej, Dyrektor Oddziału Santander Bank Polska w Kołobrzegu, za wszelką udzieloną pomoc, wsparcie i dobre słowo;
  • Pani Dagmarze Matusiak i Panu Arturowi Wabikowi za wykonanie murala;
  • Kolegom z Muzeum – Marcinowi i Pawłowi za pomoc w przygotowaniu podłoża, rusztowań itp.;
  • Członkom Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego i Grupy Poszukiwawczo-Eksploracyjnej Parsęta za udzieloną pomoc finansową.

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich do obejrzenia tego dzieła. Mural historyczny zlokalizowany jest przy ul. Narutowicza, na pawilonie wystawienniczym Muzeum Oręża Polskiego.

Pomysłodawcą i realizatorem przedsięwzięcia było Towarzystwo Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.