Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88

Muzeum Zimnej Wojny Podborsko 3001

MUZEUM

Godziny Otwarcia i Cennik – kliknij by przejść na podstronę

Muzeum Zimnej Wojny to najnowszy obiekt, w oddalonej około 50 km od Kołobrzegu miejscowości Podborsko. Udostępniony zwiedzającym we wrześniu 2016 r. schron nr 17 stanowił cześć tajnej bazy atomowej wojsk radzieckich.

 

Przeznaczony pod działalność wystawienniczą, edukacyjną i popularyzatorską obiekt zachował się w niemal nienaruszonym stanie. W jego wnętrzu obejrzeć można komplet instalacji zapewniających możliwości bezpiecznej służby załodze, pomieszczenia magazynowe, halę przeładunkową z nadal sprawnymi urządzeniami służącymi do przemieszczania wózków z głowicami. Na gości czeka wykwalifikowana kadra przewodnicka, która z nieskrywaną pasją przybliża nie tylko dzieje samej bazy, ale też zimnej wojny na terenie Pomorza Zachodniego i całego kraju. Wśród wszystkich państw Układu Warszawskiego jedynie Armia Radziecka mogła posiadać w stałym arsenale głowice atomowe. W lutym 1967 r. w Moskwie podpisana została umowa, między władzami ZSRR i PRL, o stworzeniu na terytorium Polski trzech baz-magazynów tego rodzaju broni. Jako lokalizacje wybrane zostały Podborsko niedaleko Białogardu, Brzeźnica-Kolonia pod Bornem Sulinowem oraz Templewo na Ziemi Lubuskiej.

 

 

Po trwającej ponad dwa lata budowie, realizowanej, w ramach tzw. Zamierzenia 3000, nowe obiekty, których budowa kosztowała PRL ok. 180 mln ówczesnych złotych, znalazły się w rękach radzieckich i podobnie jak między innymi lotnisko w Bagiczu, wyłączono je z granic naszego kraju. Do początku lat dziewięćdziesiątych miały one charakter ściśle tajny i szczególnie chroniony, z elitarnymi jednostkami wojsk powietrznodesantowych – Specnazu, jako strażą włącznie. Obiekt 3001, bo takie oznaczenie otrzymał, rozlokowany na ponad 300 ha powierzchni, kompleks w lasach niedaleko Podborska, przez ponad 20 lat stał się domem i miejscem służby 150-osobowego garnizonu radzieckiego. Choć dziś nie wiadomo dokładnie, jaką liczbę głowic składowano w dwóch, prawie tysiącmetrowych schronach-magazynach, przygotowano je łącznie dla 160 sztuk (po 80 w każdym schronie-magazynie). W przypadku konfliktu zbrojnego przetransportowane miały zostać najprawdopodobniej na radzieckie lotniska w Kluczewie oraz wspomnianym Bagiczu.

 

Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych na terenie bazy powstał dodatkowy schron typu Granit, przeznaczony dla kołowej wyrzutni rakietowej. Charakter obiektu zmienił się zatem z magazynowego w magazynowo-bojowy. Ostatnie głowice wycofano stąd najpewniej w roku 1988, a żołnierze radzieccy wyjechali z Podborska ostatecznie jesienią 1992 r. razem z towarzyszami broni służącymi w oddalonym o kilkanaście kilometrów Białogardzie.

 

 

Dziś schrony-magazyny Obiektu 3001 w Podborsku to jedyne relikty po atomowym arsenale w Polsce, które przetrwały próbę czasu. Użytkowane najpierw  przez Marynarkę Wojenną, a potem Służbę Więzienną (na terenie poradzieckich koszar funkcjonuje oddział zamiejscowy aresztu w Koszalinie) współcześnie stanowią unikat na skalę ogólnopolską, a nawet europejską. W niedalekiej przyszłości oferta Muzeum Zimnej Wojny rozszerzona zostanie także o stałą ekspozycję poświęconą Armii Radzieckiej w północnej Polsce oraz organizowane cyklicznie wydarzenia plenerowe, w tym dynamiczne pokazy sprzętu wojskowego użytkowanego przez obsadę Obiektu 3001. Ważnym elementem w misji podborskiego obiektu jest także przypominanie o strategicznym charakterze regionu w kontekście III wojny światowej oraz ryzyku, jakie w czasach funkcjonowania Układu Warszawskiego, zawisło na terytorium dzisiejszego Województwa Zachodniopomorskiego. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w programie nauczania odwiedzającej placówkę młodzieży.

 

JAK DOJECHAĆ

Do Muzeum Zimnej Wojny Podborsko 3001 można trafić kierując się do miejscowości Podborsko w gminie Tychowo w powiecie białogardzkim. Współrzędne: N 53 57 52 64 - E 16 07 27 55.

 

 

Z Kołobrzegu, do bunkra odległość wynosi 50 kilometrów. Należy kierować się na Białogard, drogą wojewódzką 163 Kołobrzeg-Wałcz. Z Białogardu, kierujemy się dalej drogą 163. W miejscowości Przegonia skręcamy w lewo w drogę wojewódzką 169 - kierunek Tychowo. Dojeżdżamy nią do samego Podborska, gdzie tuż za torami skręcamy w lewo. Tam zobaczymy już tablicę informacyjną Muzeum i kierujemy się na Oddział Zamknięty Dobrowo, skąd strzałki prowadzą kilkaset metrów dalej, do magazynu amunicji atomowej, w którym mieści się wystawa.

Z Koszalina, do bunkra kierujemy się drogą wojewódzką 167, przez Świeszyno do Tychowa, skąd odbijamy w prawo na drogę wojewódzką 169 do Podborska. Przed torami skręcamy w prawo. Tam zobaczymy już tablicę informacyjną Muzeum i kierujemy się na Oddział Zamknięty Dobrowo, skąd strzałki prowadzą kilkaset metrów dalej, do magazynu amunicji atomowej, w którym mieści się wystawa.

 

REGULAMIN ZWIEDZANIA:

  1. Muzeum Zimnej Wojny Podborsko 3001 otwarte jest w zależności od pory roku w określonych godzinach.
  2. W przypadku grup zorganizowanych istnieje możliwość ustalenia indywidualnego terminu zwiedzania. Dodatkowe informacje na stronie www.zimnawojna.pl lub na naszym profilu: www.facebook.com/muzeumzimnejwojny.
  3. Magazyn amunicji atomowej jest miejscem specyficznym, w związku z czym zwiedzanie każdorazowo odbywa się z udziałem przewodnika.
  4. Czas zwiedzania wynosi około godziny.
  5. Dzieci do lat 10 mogą wchodzić wyłącznie pod opieką dorosłych.
  6. W obiekcie zachowujemy ciszę. Echo utrudnia zrozumienie informacji od przewodnika.
  7. Można fotografować.
  8. Do Muzeum nie da się wjechać na wózkach.
  9. Do wnętrza Muzeum nie wprowadzamy zwierząt (pies przewodnik na odpowiedzialność właściciela).
  10. Wewnątrz obiektu nie ma możliwości używania telefonów komórkowych ze względu na brak zasięgu.
  11. Aby zwiedzać muzeum należy sią odpowiednio ubrać - wewnątrz utrzymuje sią stała temperatura, ok. 6 st. Celsjusza.
  12. W Muzeum nie dotykamy eksponatów i stosujemy sią ściśle do poleceń przewodnika.
  13. Na terenie Muzeum obowiązuje zakaz palenia i spożywania pokarmów. Osoby pod wpływem alkoholu nie bądą mogły skorzystać z oferty zwiedzania.

Kontakt

MUZEUM

 

MUZEUM ZIMNEJ WOJNY, PODBORSKO 3001

Podborsko gmina Tychowo, powiat białogardzki, kierunek Oddział Zamknięty w Podborsku

tel. 517 811 016, 665 705 407

e-mail: podborsko@muzeum.kolobrzeg.pl