Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88

Archeologia Pól Bitewnych

MUZEUM

Archeologia pól bitewnych to nowa wystawa w Muzeum Oręża Polskiego, gdzie obejrzeć można broń znalezioną na  pobojowiskach II wojny światowej. Wśród prezentowanych obiektów warto szczególnie zwrócić uwagę na niemieckie, automatyczne działko przeciwlotnicze 2 cm Oerlikon Flak 29 na podstawie morskiej.

Wystawiona tu została także cała kolekcja broni, znalezionej na terenie koszarów jednostki w Koszalinie. Jest to broń szkoleniowa o dużym zróżnicowaniu. Znajdują się tu takie perełki jak StG 44 – pierwszy karabinek automatyczny na nabój pośredni, który miał połączyć zalety pistoletu maszynowego z karabinem. Kolejną ciekawostką jest karabin, którego używali niemieccy spadochroniarze – FG 42. Na jego podstawie Amerykanie utworzyli słynny karabin M60. FG 42 miał wiele wad, dlatego jego produkcję udało się uruchomić, po wielu poprawkach, dopiero w listopadzie 1944 roku.

 

Archeologia Pól Bitewnych w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

 

Apel

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu zaprasza do współpracy wszystkie osoby, posiadające informacje o zabytkach techniki militarnej, które powinny znaleźć się w polskich muzeach. Prosimy o kontakt na e-mail: dyrektor@muzeum.kolobrzeg.pl lub alekost@wp.pl albo pod tel. 601402400