Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

V Piknik Historyczny w Rymaniu

W urokliwej miejscowości Rymań odbyła się piąta edycja Pikniku Historycznego, zorganizowana przez Stowarzyszenie Historyczne Dębosz. Tegoroczne wydarzenie odbyło się pod hasłem „Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój” i było poświęcone 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, jednego z najważniejszych i najbardziej tragicznych wydarzeń w historii Polski.

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu przyjęły zaproszenie do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. W naszym namiocie muzealnym zgromadzeni mogli zobaczyć autentyczne artefakty i pamiątki z okupowanej Warszawy, w tym pistolet maszynowy „Błyskawica” oraz umundurowanego powstańca. Całość dopełniały plansze ze zdjęciami, które obrazowały dramatyczne wydarzenia z czasów Powstania Warszawskiego.

W ramach pikniku, organizatorzy przygotowali szereg atrakcji, które wciągnęły odwiedzających w świat historii. Dariusz Pułło, prezes Stowarzyszenia Historyczne Dębosz, podkreślił, że celem wydarzenia jest nie tylko edukacja, ale także możliwość „dotknięcia historii” w praktyczny sposób. Uczestnicy mieli okazję własnoręcznie chwycić za historyczne repliki broni, co niewątpliwie dodawało autentyzmu doświadczeniom.

Nie zabrakło też emocji sportowych - zorganizowany został wojskowy tor przeszkód, który przetestował zarówno kondycję fizyczną jak i zwinność uczestników. Dodatkowym punktem programu były konkursy wiedzy o Powstaniu Warszawskim, z których największe wrażenie zrobił konkurs dla uczniów szkół podstawowych z powiatu kołobrzeskiego.

Piknik Historyczny w Rymaniu to nie tylko okazja do zabawy, ale przede wszystkim moment refleksji nad naszą przeszłością. Wydarzenie to pozwala uczcić pamięć tych, którzy walczyli za wolność Warszawy i całej Polski, oferując jednocześnie przestrzeń do nauki i rozwijania zainteresowań historycznych wśród osób w każdym wieku.

Zachęcamy do odwiedzenia naszego muzeum, gdzie na stałe można zapoznać się z bogatymi zbiorami związanymi z historią oręża polskiego. Do zobaczenia na kolejnych edycjach Pikniku Historycznego!