W okresie wakacyjnym spotkała nas bardzo miła niespodzianka. Muzeum Zimnej Wojny odwiedził Pan Karol z Sanoka, którego nieżyjący już tata w latach 90-tych odbywał służbę wojskową właśnie w Podborsku. Podczas pełnienia służby udało mu się zrobić kilka zdjęć pamiątkowych na terenie wokół schronu jak i również wewnątrz niego. Właściciel zdjęć przekazał je na rzecz muzeum, gdzie posłużą do zgłębienia wiedzy nad tym obiektem. Kadry widoczne na zdjęciach są wyjątkowe pod względem historycznym, ponieważ przedstawiają wygląd magazynów głowic nuklearnych w momencie przebywania na jego terenie żołnierzy Wojska Polskiego. Bardzo dziękujemy darczyńcy za przekazanie pamiątek rodzinnych.
Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku usytuowane jest w schronie nr 17, który był częścią postsowieckiej jednostki wojskowej, odpowiadającej za przechowywanie broni masowego rażenia. W schronie tym znajdował się jeden z dwóch magazynów jednostki, przeznaczony na głowice nuklearne. Każdy z tych dwóch schronów mógł pomieścić do 80 głowic nuklearnych. Ze względu na swoje specjalne przeznaczenie Obiekt 3001, bo taką nazwę nosiło to miejsce, był obiektem ściśle tajnym. Z tego powodu nie zachowały się żadne dokumenty, a tym bardziej żadne zdjęcia przedstawiające funkcjonowanie magazynów. Nawet Wojsko Polskie po przejęciu tego obiektu nadal utrzymywało najwyższą tajemnicę i nie dopuszczało osób postronnych do magazynów. Dokumenty Wojska Polskiego z lat 90-tych ubiegłego wieku zostały utajnione i ponownie wraz ze zdjęciami nie są dostępne.
Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu zwraca się z apelem do wszystkich, którzy mogą posiadać w swoich zbiorach jakiekolwiek pamiątki związane z magazynami głowic nuklearnych, nie tylko w Podborsku (Obiekt 3001), ale również w Koloni-Brzeźnicy (Obiekt 3002) oraz w Templewie (Obiekt 3003). Prosimy o kontakt na e-mail: muzeum@muzeum.kolobrzeg.pl, Aleksander Ostasz alekost@wp.pl tel. 601 402 400 lub Paweł Urbaniak tel. 513 059 596.