Łuna-M w Muzeum Oręża Polskiego

9K52 Do Muzeum Lotnictwa i Techniki Wojskowej w Rogowie trafił taktyczny zestaw rakietowy 9K52 Łuna-M z rakietą szkolną 9M21E. Jest to zestaw produkcji radzieckiej w służbie Wojska Polskiego, przystosowany do wystrzeliwania rakiet o zasięgu do 68 km. Rakiety mogły występować w odmianie z głowicami jądrowymi.

W skład zestawu wchodzi:

• pojazd do transportowania rakiet 9T29 na podwoziu ZiŁ-135LM, zdolny do transportu 3 rakiet,
  • rakieta szkolna 9M21F o zasięgu od 12 do 68 km, prędkość 4320 km/h, zdolna do przenoszenia ładunków atomowych (w Podborsku znajdowały się głowice dedykowane do tego nosiciela o mocy od 3 do 200 kiloton),
  • jednopociskowa szynowa samobieżna wyrzutnia rakietowa 9P113 wraz z dźwigiem montażowym.

Rakietę uzbrajano w następujące typy głowic:

• 9M21F z głowicą kumulacyjno-burzącą,
  • 9M21B z głowicą jądrowa,
  • 9M21K z głowicą kasetową 9N18K,
  • 9M21A / 9M21D z głowicą agitacyjną 9N18A / 9N18D,
  • 9M21G rakieta z głowicą chemiczną 9N18G,
  • 9M21E szkolna.

Wyrzutnię obsługiwało 5 osób. Bojowy czas przygotowania do strzału wynosił ok. 7 minut.

W Wojsku Polskim od 1966 roku służyło 49 wyrzutni. Był to ważny element uzbrojenia dywizjonów artylerii w dywizjach pancernych i zmechanizowanych. Ostatnich pojazdów pozbyto się w 2001 roku. Eksponat w formie zestawu wyrzutnia i transporter jest unikatowy w skali Polski. Zestaw 9K52 jest nadal używany w niektórych armiach świata.

Zestaw jest depozytem z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, oddziału Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Pojazdy do przewozu zestawu zostały użyczone przez Sztab Generalny WP, a sam transport zapewnił 8 batalion remontowy w Kołobrzegu.

Dziękujemy wszystkim, dzięki którym ten wyjątkowy zabytek trafił do Rogowa, a szczególnie Panu Pawłowi Żurkowskiemu - dyrektorowi Muzeum Wojska Polskiego, Panu ppłk Tomaszowi Ogrodniczukowi – szefowi Oddziału Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu oraz Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego i Ministerstwu Obrony Narodowej.