Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

Konferencja naukowa: „Archeologia pól bitewnych”

W miniony poniedziałek, po raz pierwszy w historii Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, zorganizowano konferencję naukową poświęconą archeologii pól bitewnych. Obradujący na Sali Plafonowej Pałacu Braunschweigów badacze zgodzili się co do konieczności wykorzystania rękojmi historycznej miejsc, w których w przeszłości rozgrywały się starcia zbrojne. Podkreślali jednocześnie, że w Europie walory takich lokalizacji, zwłaszcza pod względem edukacyjnym i turystycznym, wykorzystywane są co najmniej od połowy ubiegłego wieku, a w Stanach Zjednoczonych od ponad stulecia.

– Kołobrzeg to idealne miejsce by rozmawiać o tej tematyce. W przeszłości zarówno miasto jak i cały region były areną zaciętych walk. Pamiątki po nich znajdujemy do dzisiaj – zaznaczał inicjator konferencji, dyrektor MOP, Aleksander Ostasz. W swoim wystąpieniu przybliżył zebranym jeden z najnowszych kierunków badawczych placówki – badania podwodne oraz wrakowe. Przypomniał jednocześnie, że spotkanie naukowców to krok w kierunku planowanej na przełomie 2019 i 2020 r. reorganizacji części wystawy głównej militarnego oddziału kołobrzeskiego muzeum. Już niebawem zostanie on wzbogacony o zabytki pochodzące z prac prowadzonych na pomorskich polach bitew roku 1945. Efekty zmian obejrzymy od początku przyszłorocznego sezonu turystycznego, czyli wiosny 2020 r. Część gotowa będzie już w chwili rozpoczęcia obchodów 75. rocznicy zakończenia walk o Kołobrzeg i zaślubin z Bałtykiem, zaplanowanej w połowie marca przyszłego roku.

 

 

Przy okazji prelekcji dotyczącej zmian na ekspozycji, muzealnicy uchylili rąbka tajemnicy dotyczącego nowych kierunków badań historyczno-terenowych. Jako priorytetowe wskazali kontynuację prac prowadzonych na terenie Kołobrzegu, zarówno w aspekcie schyłkowego okresu II wojny światowej, jak i wcześniejszych epizodów militarnych z czasów wojny siedmioletniej oraz epoki napoleońskiej. – Rozpoczynamy również zgłębianie dziejów wojskowych Szczecina i okolic oraz, przede wszystkim w aspekcie podwodnym, jednej z największych tajemnic naszego województwa – Jeziora Miedwie – podkreślał dyrektor Ostasz.

Gościem specjalnym konferencji był dr hab. Andrzej Ossowski, profesor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i jeden z największych w Polsce specjalistów z zakresu genetyki i kryminalistyki. W przygotowanym referacie przypomniał o problemie związanym z odnajdywaniem w miejscu prac badaczy szczątków osób poległych. Nie zabrakło odniesień do historii Kołobrzegu, gdzie ostatnia ekshumacja miała miejsce pod koniec 2017 r.

Konferencja pt.: „Archeologia pól bitewnych” miała charakter bezpłatny i otwarty. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków powiatu kołobrzeskiego oraz Gminy Miasta Kołobrzeg.