Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

Informacja Prasowa – prace w Pinnow

W 2017 roku do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu dotarła informacja od lokalnych pasjonatów historii o militarnych pozostałościach znajdowanych na terenie nieistniejącego niemieckiego lotniska Pinnow (Pniewo), okolice Rzesznikowa.

Po zdobyciu wszystkich pozwoleń Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu wraz z Grupą Ekploracyjno-Poszukiwawczą „PARSĘTA” (działającą przy Towarzystwie Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego) oraz ww. miłośnikami historii pod nadzorem dr. Andrzeja Ossowskiego z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie przystąpiły do prac poszukiwawczych. We wskazanym miejscu natrafiono na zabetonowaną podstawę niemieckiego 20 mm działka przeciwlotniczego MG 151/20 (Drilling). W pobliżu odnaleziono pozostałości zniszczonego działka, jak i wiele innych elementów wyposażenia wojskowego.

Lotnisko Pinnow (Pniewo) – zostało zbudowane w latach 1934-36 jako zapasowe dla lotniska w Bagiczu. We wrześniu 1939 roku stacjonujące tu niemieckie samoloty bombardowały Polskę, w tym Westerplatte. W marcu 1945 roku lotnisko zostało zajęte przez oddziały Armii Czerwonej, idące na Kołobrzeg. Brak jest bliższych informacji, czy toczyły się na nim jakieś cięższe walki. Przez wiele lat po wojnie miejscowa ludność penetrowała tereny lotniska, zabierając wszystkie przydatne elementy do swoich gospodarstw. Zniszczeniu i rozebraniu uległy wszystkie budynki, hangary oraz cała infrastruktura lotniskowa. Nasadzenie drzew przez Lasy Państwowe spowodowało, że obecnie nic nie wskazuje na to, iż kiedyś było tu lotnisko.

MG 151 (MG 151/15) – lotniczy wielkokalibrowy karabin maszynowy kalibru 15 mm, produkowany od 1940 roku przez Waffenfabrik Mauser. W 1941 roku na jego bazie powstało działko 20 mm MG 151/20, które stanowiło uzbrojenie wielu samolotów niemieckiej Luftwaffe podczas II wojny światowej. Pod koniec wojny zdemontowane z samolotów karabiny używane były jako naziemna broń przeciwlotnicza, potrójnie sprzężone i montowane na podstawach tzw. Drilling.

APEL
Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz Grupa Ekploracyjno-Poszukiwawcza „PARSĘTA” (działająca przy Towarzystwie Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego) będą prowadziły prace na terenie byłego lotniska Pinnow (Pniewo) przez cały 2018 rok. Szukamy elementów niemieckiego 20 mm działka przeciwlotniczego MG 151/20 (Drilling) w celu skompletowania eksponatu. Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Osoby posiadające informacje o nieodkrytych samolotach, czołgach lub innych obiektach, które powinny znaleźć się w polskich muzeach, prosimy o kontakt: e-mail alekost@wp.pl, tel. 601-402-400