Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

Impreza towarzysząca Targowi Solnemu: Laboratorium Kultury Adebar

Tydzień przed rozpoczęciem jubileuszowej edycji XX Targu Solnego w Kołobrzegu, mieszkańcy oraz turyści będą mieli okazję wziąć udział w wyjątkowej imprezie towarzyszącej, która odbędzie się 18 maja 2024 r. w Laboratorium Kultury Adebar przy Placu Ratuszowym. Wydarzenie to będzie doskonałą okazją do zgłębienia historii miasta i regionu, uczestniczenia w inspirujących wykładach oraz cieszenia się średniowiecznymi grami i zabawami.

Dzień rozpocznie się cyklem wykładów o historii miasta i regionu, podczas których prelegenci podzielą się swoją wiedzą na temat dawnych bogów Słowian, misji chrystianizacyjnej biskupa Ottona z Bambergu, średniowiecznego rzemiosła w Kołobrzegu oraz oblężenia Kołobrzegu w 1462 roku. O godzinie 13:00 odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej "Historia Targu Solnego", która w sposób wizualny przybliży historię tego wyjątkowego wydarzenia, od jego początków aż po współczesność. Wystawa ta będzie doskonałą okazją do refleksji nad zmianami, jakie zaszły na przestrzeni lat oraz do docenienia wkładu lokalnej społeczności w kultywowanie tradycji.

Dodatkowo, między 11:00 a 13:30, uczestnicy będą mogli wziąć udział w średniowiecznych grach i zabawach, które zapewnią rozrywkę zarówno młodszym, jak i starszym. Zapraszamy wszystkich do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, które nie tylko wzbogaci wiedzę o historii Kołobrzegu i regionu, ale również dostarczy niezapomnianych wrażeń i rozrywki.

Harmonogram wydarzenia:

18.05.2024 (sobota) Laboratorium Kultury Adebar przy Placu Ratuszowym w Kołobrzegu

11:00 Cykl wykładów o historii miasta i regionu

Prelegenci:

  • Wojciech Tułaza: "Starzy bogowie Słowian"
  • dr Robert Dziemba: "Kołobrzeżanie wobec misji chrystianizacyjnej biskupa Ottona z Bambergu"
  • dr Beata Wyszkowska - Wywrot: "Wytwórczość rzemieślnicza w średniowiecznym Kołobrzegu"
  • Robert Furtak: "Oblężenie Kołobrzegu w 1462 r. przez Dionizego von Ostena"

13:00 Otwarcie wystawy fotograficznej "Historia Targu Solnego"

11:00-13:30  Gry i zabawy średniowieczne

Do zobaczenia w Laboratorium Kultury Adebar!

------------------------------------------------------------------------------

Wojciech Tułaza – kołobrzeżanin, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2016 – 2021 mieszkał w Norwegii, w Trondheim, gdzie zakończył wieloletnie prace nad książką i zaczął ją pisać. Życie za granicą, a w głównej mierze tęsknota za Polską, pomogły mu w zobrazowaniu wyidealizowanego świata Słowian, tj. fundamentu świata przedstawionego w fabule. Pierwszą część trylogii, czyli tę książkę, pisał codziennie przez 3 miesiące. W tym czasie pracował jako kucharz w restauracji sushi. Po powrocie do Polski, zbudowawszy camper'a we wnętrzu niemal 30-letniego auta, wraz z dzisiejszą żoną wyruszyli w podróż. Życie na "kółkach" trwało łącznie 4 miesiące, podczas których przebyli ponad 34 000 kilometrów i zwiedzili 27 państw Europy. We wrześniu 2021 roku wrócili na stałe do Kołobrzegu. Od marca 2022 roku Wojciech Tułaza pracuje w Muzeum Oręża Polskiego.

Robert Dziemba – politolog, historyk, ekonomista, doktor nauk ekonomicznych, dziennikarz, regionalista, od wielu lat zajmujący się historią Kołobrzegu. Autor kilku książek i ponad 600 artykułów poświęconych dziejom Kołobrzegu i Pomorza Zachodniego. Reżyser i współtwórca kilku filmów dokumentalnych i audycji historycznych. Prowadzi cykliczną audycję „Kwadrans z historią" na antenie Radia Kołobrzeg. Kierownik Działu Historii Kołobrzegu w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Dr hab. Beata Wywrot-Wyszkowska – specjalizuje się w archeologii średniowiecza krajów nadbałtyckich, z głównym naciskiem na późnośredniowieczne rzemiosło i infrastrukturę miejską. Od wielu lat prowadzi wykopaliska na terenie Kołobrzegu oraz brała udział w badaniach archeologicznych w Szczecinie. Jej szczegółowe studia koncentrują się na wytwórczości skórniczej, a także na przedmiotach wykonanych z poroża i kości. Jest autorką licznych opracowań dotyczących zabytków skórzanych z Kołobrzegu, Gdańska, Stargardu i Krakowa. Prowadziła badania nad infrastrukturą i umocnieniami późnośredniowiecznego Kołobrzegu oraz zajmuje się problematyką związaną z rzemiosłem w miastach południowego pobrzeża Bałtyku. Ostatnio przedmiotem jej badań jest działka mieszczańska w miastach nadbałtyckich.

Robert Furtak – pasjonat średniowiecza, rekonstruktor historyczny i propagator Dawnych Europejskich Sztuk Walki. Od lat angażuje się w odtwarzanie historycznych wydarzeń i popularyzację średniowiecznej kultury. Jego miłość do historii zaprowadziła go na pola bitwy pod Grunwaldem, gdzie w latach 2010-2013 uczestniczył w słynnych inscenizacjach tej epokowej bitwy, odgrywając rolę rycerza i biorąc udział w dynamicznych starciach. W Kołobrzegu prowadzi Bractwo Rycerskie, które skupia miłośników historii i rekonstrukcji z całego regionu.