"Czarownice z Koszalina"

12 października, w Zespole Szkół nr 1 im. Mikołaja Kopernika, w Koszalinie odbyło się spotkanie młodzieży z kulturą średniowiecza pt. ,,Czarownice z Koszalina’’, na które zostali zaproszeni członkowie Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego oraz pracownicy Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Kołobrzeżanie zaprezentowali swoje ,,słowiańskie’’ stanowisko, które tłumnie odwiedzali uczniowie. Dla niektórych było to pierwsze spotkanie ,,na żywo’’ z kulturą dawnych Słowian.

Młodzież mogła m.in. obejrzeć dawny sprzęt rybacki, spróbować skręcić sznurek, wiercić otwory drajlą i violą czy tkać na bartku i tabliczkach. Bardziej odważni mogli przymierzyć słowiańskie stroje i udekorować je wykonanymi z brązu zapinkami czy szklanymi wisiorkami. Dużym zainteresowaniem cieszyły się średniowieczne gry planszowe oraz gry zręcznościowe. Dało się zauważyć, że dawne zwyczaje Słowian budzą zaciekawienie, ponieważ uczniowie zadawali dużo pytań związanych z poszczególnymi stanowiskami. Spotkanie z młodzieżą było dla nas kolejnym, ciekawym, doświadczeniem i mamy nadzieję, że jeszcze zawitamy w mury tej szkoły.